AVRUPA

Vatandaşlığı iptal edilen 85 Türk: Çifte vatandaşlık mercek altında

Avusturya’da çifte vatandaşlığa sahip olan 85 Türk, büyük sorunlarla karşı karşıya. İlerleyen zamanlarda bu sayının daha da artması bekleniyor.
24 Ekim 2018

Avusturya Vatandaşı olduktan sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçiş yapan ve böylece çifte vatandaşlığı haiz olan Türkiye kökenliler sert yaptırımlarla karşı karşıya.

Avusturya’da yaşayan Türk kökenli çifte vatandaşlar

Bir süre önce yoğun olarak tartışılan ve kriz hâline gelen çifte vatandaşlık meselesi yeniden gündemde. Geçtiğimiz yıl Avusturya’da 27 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında Türkiye’deki seçimlere katılmak üzere yapılan seçmen listesinde Türk kökenlilerin isimlerinin ortaya çıkarılmasıyla çifte vatandaşlık konusu sorun edilmişti.

Ağustos 2017’de kimliği belirsiz kişilerce Avusturya Özgürlük Partisi’ne (FÖP) Türk isimlerinin bulunduğu bir dosya gönderilmiş, ardından bu parti de dosyayı İçişleri Bakanlığına iletmişti.  Söz konusu olay mahkemeye taşınmış ve ilgili kişilerin vatandaşlıkları iptal edilmişti.

Avusturya’da çifte vatandaşlığa sahip olan Türkiye kökenliler, şimdilerde Avusturya mahkemesiyle karşı karşıya. Türk vatandaşlığından çıkan ve daha sonra Avusturya makamlarına bildirmeden yeniden Türk vatandaşlığına geçen ve böylelikle çifte vatandaş olan 85 Türk hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 85 Türk’ün Avusturya vatandaşlığı mahkeme kararıyla iptal edildi.

Son durum

Avusturya Haber Ajansı APA, yaklaşık 100 kişi hakkında ise Avusturya vatandaşlığından çıkarılma kararının alındığını fakat henüz hukuki sürecin başlatılmadığını bildirdi.

Hakkında karar çıkan 85 kişinin haricinde Viyana’da bulunan 915 kişinin daha çifte vatandaş olduğu tespit edilmiş durumda. Avusturya, bu kişilerden Türk vatandaşı olmadıklarını ispat etmelerini talep ediyor.

Avusturya 8. sırada 

İkamet ve vatandaşlık planlama şirketi Henley & Partners’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre, vatandaşlığı en değerli ülkeler arasında Avusturya 79.9’luk bir puanla 8. sırada yer aldı. 35.2 puanla listenin 88. sırasında ise Türkiye var.

© DiasporaHaber