AVRUPA

UID’den “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” paneli

Uluslararası Demokratlar Birliği, Almanya’nın Walldorf kentinde “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” başlıklı bir panel düzenledi.
17 Ekim 2018

Uluslararası Demokratlar Birliği, Frankfurt çevresinde bulunan Walldorf kentinde “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” başlıklı bir panel düzenlendi.

Hessen Eyaleti’nde 28 Ekim tarihinde yapılacak olan seçimler başta olmak üzere NSU cinayetleri, eğitim sistemi ve ayrımcılık gibi birçok konunun ele alındığı toplantının açılış konuşmasını UID Genel Başkanı Bülent Bilgi yaptı. Toplantıya, CDU’lu vekil Ines Claus, SPD’li Norbert Schmitt, FDP’den Yanı Pürsün ve Hür Seçmenler adayı Ayhan Işıklı’nın da aralarında bulunduğu geniş bir katılım söz konusu oldu.

“Siyasiler ile seçmenler arasındaki iletişim büyük önem taşıyor”

Panelin açılış konuşmasında Almanya’nın gelecek yıllardan büyük bir imtihanla karşı karşıya kalacağını belirten Bilgi, fakir ve zenginler arasındaki uçurumun gittikçe büyüdüğünü, büyük şehirlerdeki kiraların hızla yükseldiğini ve konut sorununun ülkenin en büyük sosyal sorunlarından biri haline dönüştüğünü belirtti.

Bununla birlikte Almanya’da aşırı sağ eğilimlerin gün geçtikçe daha fazla güç kazanmaya başladığını ve bu noktada vatandaşların siyasete olan güveninin ve siyasiler ile seçmenler arasındaki iletişimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bilgi, birçok göçmen kökenlinin kendi ülkelerindeki siyasi olaylarla ilgilenmelerine rağmen Alman siyasetine genel olarak uzak durduklarını ifade etti.

Türklerin seçimlere katılımı

“Hâlbuki hem toplum hem de bu insanların kendileri açısından Almanya ile daha güçlü bir şekilde özdeşleşmelerini elzemdir” diyen Bilgi, “Bu çerçevede en önemli adım, seçimlere katılım sağlamaktır” ifadesini kullanırken söz konusu paneli düzenlemelerinin bir nedeninin de bu olduğunu belirtti.

Almanya’daki Türkiye kökenlilerin 2013 ve 2017’deki Federal Meclis seçimlerindeki katılımlarına dair bilgiler aktaran UID Genel Başkanı, 2013 yılında seçme hakkında sahip olan Türkiye kökenliler arasında seçimlere katılımın yüzde 70 civarında olduğunu aktarırken 2017 yılında bu oranın yüzde 64’e düştüğünü belirtti.

“Bu düşüşün en temel sebeplerinden biri ise seçim arifesinde birçok partinin Müslümanlar ve Türkler üzerinden kampanya yapmaları olmuştur” diyen Bilgi, doğrudan iletişimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizerken bu noktada başta Alman siyaseti olmak üzere Almanya’da yaşayan Türklere de görev düştüğünü kaydetti.

©DiasporaHaber