AVRUPA

Türk filmi Londra Film Festivali’nde gösterimde

“Ahlat Ağacı” isimli Türk filmi, Londra Film Festivali’nde gösterime girdi. Oscar adaylığı da olan filmi, Nuri Bilge Ceylan yönetti.
25 Ekim 2018

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, gösterime girmesinin akabinde adından çokça bahsettiren ve övgü toplayan son filmi Ahlat Ağacı, 62. Londra Film Festivali kapsamında gösterime girdi. British Institute tarafından düzenlenen gösterime Yunus Emre Enstitüsü de destek sundu.

Ceylan da gösterime katıldı

Kentin önde gelen sinemalarından Curzon Mayfair salonunda gerçekleşen film gösterimine yönetmen Nuri Bilge Ceylan da katılım sağladı. Seyirciden büyük alkış alan filmin dünya prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapılmış ve Ahlat Ağacı, Türkiye’nin 91. Akademi Ödülleri’ndeki Oscar adayı olarak belirlenmişti.

Yönetmen Ceylan’ın yanı sıra gösterimde Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ve Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdür Mehmet Karakuş da hazır bulundu.

Seyircilerin sorularını cevapladı

Film gösteriminin ardından seyirciler Ceylan’a filmle ilgili görüşlerini aktarma ve soru sorma imkânı buldu. Moderatörlüğü festival danışmanlarından Geoff Andrew’un yaptığı bölümde seyirciler filmin konusu, karakterlerin sahiciliği, zaman ve mekân olguları gibi birçok konuda yönetmenle sohbet etme fırsatı buldu.

© DiasporaHaber