AVRUPA

Türk cerrah Dilek Gürsoy ününü Avrupa dışına taşıdı

Kalp hastaları üzerine çalışmalar yürüten Avrupa’nın ilk kadın yapay kalp nakli cerrahı Dilek Gürsoy, insanların daha uzun süre yaşamasını hedefleyerek Avrupa dışında da dikkatleri üzerine çekiyor.
16 Eylül 2018

İnsan kalbine olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yönelik olarak uzun ömürlü yapay kalp üzerine çalışmalar sürdüren Almanya doğumlu Dilek Gürsoy, Avrupa’nın yapay kalp nakli cerrahı olarak bilinen ilk kadın. Basit bir kalp rahatsızlığı yüzünden hayatını kaybeden Ordu Fatsalı bir işçinin çocuğu olan Gürsoy, ilginç hayat öyküsünü ve hedefini Alman ZDF kanalında Markus Lanz’a anlattı.

Kalp cerrahı olması, babasının ölümüyle ilişkili mi?

Kendisi 10 yaşındayken kalp krizi nedeniyle babasını kaybeden Dr. Dilek Gürsoy, zor hayat şartlarından geldiğini ifade ederek, “Gece vaktinde babamın çıkardığı sesi duyan erkek kardeşim bağırarak yatak odasına girdi ama babam ölmüştü. Belki hayata geri döndürülebilirdi fakat bilgisizdik. Onu öperek vedalaştım ama ağlayıp bağırmadım’’ dedi. Babasının kalpten ölümünün mü onu kalp cerrahı yaptığı sorulduğunda, “Bilinçli değil ama bilinçaltı olabilir. Babam çok basit bir kalp kapakçığı hastalığından gitti. Bugün bu sorun 1,5 saatlik bir ameliyatla çözülüyor” yanıtını verdi.

Doktor Gürsoy, babası gibi çok sayıda kişinin kalp nakli beklediğini ve yapay kalp sayesinde insanların uzun ömürlü yaşamalarını umduğunu paylaştı.

Gürsoy’un ünü Avrupa dışına da taşıyor

Avrupa dışındaki ülkelerde de kalp ameliyatlarını gerçekleştirerek ün salan Dr. Gürsoy, yılda 300 civarında kalp ameliyatı yapıyor ve kalp hastalarına insan kalbi bulunana kadar yapay kalp nakli yaparak onların yaşamalarını sağlıyor.

Eğitmenleri elinden tuttu

Eğitmenleri sayesinde yeteneklerinin keşfedilmesiyle hayata tutulan Gürsoy, ‘’Ben onların sayesinde liseye başladım ve onları hayal kırıklığına uğratmadım. Bizi teşvik ettikleri için onları düzenli olarak ziyaret ediyorum” dedi.

‘’Teşekkür borcu bilinciyle yaşıyoruz’’

66 yaşındaki annesinin hâlen Pierburg fabrikasında çalıştığını belirten Dr. Dilek Gürsoy, kendi ailesi gibi milyonlarca göçmen insana yeni bir hayat kurma imkânı veren bu ülkeye minnet duyduğunu ve borçlu olduğunu söylerken, konuşmasına şunları da ekledi:

‘’Annem, kendisine biz çocuklarını yetiştirme imkânı veren Pierburg şirketine teşekkür borcu bilinciyle çalışıyor. Fabrikayı kuran Pierburg hayatta olmamasına rağmen annem o fabrikaya hâlen çok şey borçlu olduğunu söylüyor”.

© DiasporaHaber