ASYA-PASİFİK

Sydney’de bir Türk mahallesi: Auburn

Avusturalyalı Türklerin yaşadığı Auburn semti, Asya Pasifik’te bir Anadolu mahallesini aratmıyor.
30 Eylül 2018

Avrupalı Türklerin yaşadıkları yerleri birer Türk mahallesine çevirmesi gibi, okyanus ötesine göç eden işçi Türkler de kültürlerini ve alışkanlıklarını terk etmemiş. Avustralya’da, Sydney şehrinin Auburn semti adeta bir Anadolu mahallesine dönüşmüş durumda. Semtte bulunan alışveriş dükkânları Türkler tarafından işletiliyor ve hatta vatandaşların sağlık hizmetleri için Türk doktorlar var. Auburn’da Türkçe konuşmak, tüm ihtiyaçların giderilmesi için yeterli olabiliyor.

Türkler daha çok Auburn’u tercih ediyor

5 milyon insanın yaşadığı, tarihi dokusu ve operasıyla meşhur olan Sydney’de Auburn semti çok-kültürlü ve etnik yapısı ile şehrin hiç bilinmeyen bir yönünü ortaya koyuyor. Şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan semt adeta tipik bir Türk diasporası mahallesi. Berlin’in Kreuzberg’i, Köln’ün Keupstrasse’si, Brüksel’în Chaussée de Haecht’ı varsa Sydney’in de Auburn’u var. 1967’de imzalan işgücü anlaşmasının ardından kıtaya göç eden Türkler bir dayanışma örneği sergileyerek Auburn’da yoğun olarak yaşamaya başlamış. Semt mağazaları, restoranları, manavı, kasabı, camisi, sivil toplum kuruluşları, doktor ofisleri ve hukuk büroları Türk kökenli vatandaşların işletmesinde.

Özellikle restoranları için sıkça ziyaret edilen Auburn; Adana kebabından, yaprak dönere, pideden, mercimek, paça ve işkembe çorbasına kadar Anadolu’nun birçok lezzetini bir araya getirmiş. Şehirde alışılmışın aksine Türk restoranlar gece geç saatlere kadar hizmet veriyor.

Çok-kültürlülüğü barındıran örnek bir semt

1991 yılında Avustralya’da dünyaya gelen ve Türk diasporasının bir üyesi olan Mahmut Aytekin, Auburn’un çok-kültürlüğün yaşandığı örnek bir semt olduğunu söylüyor.  DiasporaHaber’e konuşan Aytekin, semtte yoğun olarak yaşayan Türk, Lübnan ve Vietnam kökenli vatandaşların kültürlerini koruyarak Avustralyalılara farklılık kazandırdıklarını ifade ediyor ve suçtan uzak, barış içerisinde çeşitlilikleri barındırdıklarını düşünüyor.

Bölgede yaşayan Türk kanaat önderlerinin Türk dili ve kültürünü unutmamak adına düzenli olarak festival düzenlediklerini de söyleyen Avustralyalı Aytekin, burada yaşayan Türk diasporasının örnek bir entegrasyon sergilediklerini ifade etti.

Avustralya’nın en büyük camisi Türklere ait

Çok-kültürlülüğün simgesi Auburn pek çok Türk kökenli vatandaşa ev sahipliği yaptığı gibi Müslüman diasporasının da merkezlerinden biri hâline gelmiş. Semtin, Türklerin yanı sıra Lübnanlı, Iraklı, Malezyalı, Endonezyalı, Çinli Müslümanlar için de oldukça cazip bir yer olmasının sebeplerinden biri Türk toplumunun 15 yıl önce inşa etmiş olduğu Gelibolu Cami’nin yer alması. Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan cami, çift minaresi, şadırvanı, hat ve süsleme sanatı ile Avustralyalı Türklere ve diğer Müslümanlara İstanbul esintileri yaşatıyor.

Auburn, Çanakkale köşesine bile sahip

Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle, Auburn’da Anzak anıtının bulunduğu yerde bir Çanakkale köşesine de yer verilmiş. Bu köşe birçok Avusturalyalı askeri ve siyasi yetkili tarafından 2015 yılında törenle açılmıştı. Hâlihazırda ise Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar için fedakârlık ve cesareti sembolize eden Çanakkale Savaşı’nı hatırlatan bir mekân konumunda.

 

© DiasporaHaber