AVRUPA

Mahkeme salonunda son bulan bir hayat: Merve Şerbini

Bugün, Almanya’da ırkçı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Mısırlı Merve Şerbini’nin 9. ölüm yıldönümü. Aradan geçen bunca zamana rağmen ise ırkçı şiddet, hâlâ Avrupa’nın mücadele etmesi gereken en önemli sorunların başında geliyor.
1 Temmuz 2018

9 yıl önce bugün, Almanya’da yaşayan Mısırlı eczacı Merve Şerbini, çocukları için gittiği oyun parkında Alex W. isimli bir ırkçının hakaretlerine maruz kalmış ve daha sonra W.’nin yargılandığı mahkeme salonunda herkesin gözü önünde bıçaklanarak öldürülmüştü. Üç yaşında bir erkek çocuğu olan Şerbini, 3 aylık hamileydi…

Akademik maceranın sonu trajedi ile bitti

Merve Şerbini’nin Almanya macerası, 2005 yılında eşi Elwy Okaz’ın doktora çalışmaları için Dresden’e yerleşmesiyle başladı. Ne var ki yaşam hikâyenin sonu maalesef bir trajedi ile bitecekti.

2009 yılında hedef olacağı saldırıdan habersiz 3 yaşındaki oğlunu parka götüren Mısırlı eczacı, o tarihte 28 yaşında olan Alex W.’den oğlu için salıncakta yer istedi. Ancak ricası, korkunç küfür ve hakaretlerle karşılandı. Rus asıllı Alman Alex W., genç kadına küfürler savurarak Merve Şerbini’yi “terörist” olmakla suçladı ve onların Almanya’ya ait olmadığını söyledi.

Bu çirkin hakaretlere şahit olan bir kişi ise Şerbini lehine tanıklık yaparak onun şikâyette bulunmasına yardımcı oldu. Yargıya taşınan olay, ırkçı saldırganın 780 euro para cezası almasıyla sonuçlandı. Ancak verilen cezayı yetersiz bulan savcı dosyayı bir üst mahkemeye taşıdı. Ancak bir üst mahkemedeki yargı süreci, adalet arayışında olan Şerbini’nin sonu oldu…

Mahkeme salonunda 18 bıçak darbesi!

Mahkeme salonunda ifade veren genç kadın, yerine geçerken herkesin gözleri önünde Alex W. tarafından 18 yerinden bıçaklanarak katledildi. Eşinin yardımına koşan Elwy Okaz ise polisler tarafından saldırgan sanılarak 2 yerinden vurularak yaralandı. Herkesin gözleri önünde can veren Şerbini’nin 3 aylık hamile olması ise yürekleri bir kez daha yaraladı.

Şerbini, memleketi İskenderiye’de törenle toprağa verildi, törende onlarca kişi Avrupa’nın en ileri ülkelerinden birinde yaşanan trajik olay için gözyaşı döktü. İlerleyen günlerde ise olay Mısır gündeminden düşmedi. Düzenlenen protesto gösterilerinde Alman ürünleri için boykot çağrıları yapıldı.

Alman medyası ve siyasetçileri uzun süre sessiz kaldı

Irkça saldırı karşısında Alman basını ve siyasetçileri ise uzun süre sessizliğini korudu. Uluslararası toplumdan gelen tepkiler üzerine harekete geçen Alman gazeteleri katliama ”münferit bir olay” gözüyle baktı ve katilin, Rus asıllı Alman olması üzerinde durdu. İlk günlerde böyle bir olay yaşanmamış gibi davranmayı tercih eden siyasilerden ise daha sonra kınama açıklamaları geldi. Ayrıca bazı isimler Dresden’de düzenlenen sembolik cenaze törenine katıldı. Ancak siyasetçiler, geç atılan bu adımlar nedeniyle eleştiri oklarına hedef olmaktan kurtulamadı.

©DiasporaHaber