AVRUPA

İsmail Yaşar’ın 13. ölüm yıl dönümü

Almanya’nın Nürnberg kentinde döner büfesi işleten İsmail Yaşar, 9 Haziran 2005’te aşırı sağcı terör örgütü NSU’nun saldırısı sonucunda hayatını kaybetti. Yaşar, terör örgütünün bilinen 6. kurbanıydı.
9 Haziran 2018

Bundan tam 13 yıl önce NSU terör örgütü bir can daha almıştı. Bu isim, hikâyesi 1955 yılında Urfa’nın Suruç ilçesinde başlayan İsmail Yaşar’dı.

İsmail Yaşar, zorluklarla geçen hayatında daha 23 yaşındayken Almanya’ya göç etti. Buradaki yeni hayatı da “tozpembe” başlamamıştı. Ancak mücadelesinden vazgeçmedi. Çalıştı, sabretti.

1983 yılında evlendiğinde her şey düzelecekmiş gibi gözüküyordu. Ne var ki beklediği olmadı ve evliliğinden sekiz ay sonra boşanmak durumunda kaldı.

Aradan bir süre geçtikten sonra memleketine giden Yaşar, Belgin Yaşar (Ağırbaş) ile dünya evine girerek aynı yıl içinde tekrar Almanya’ya döndü. Dilek adında bir kızı, Kerem adında da bir oğlu dünyaya geldi.

Geçimini çeşitli işlerde çalışarak sağlayan Yaşar, 1990’ların sonuna gelindiğinde ise kendi döner dükkânını açmıştı. Ardından buna terzi ve cep telefonu satan dükkânlar da eklendi. Sonunda işleri iyiye gidiyordu.

Ta ki 9 Haziran 2005’e dek…

Bir hayat beş kurşun ile son buldu…

Aslında gün olağan başlamış ve İsmail Yaşar her zaman olduğu gibi sabahın erken saatlerinde St. Peter semtindeki Scharrer Caddesi üzerinde bulunan dükkânını açmıştı. Günlerden Perşembe’ydi.

Katiller saat 9.50 ila 10.15 sularında bisikletleriyle dükkâna gelip bir süre gözetlemede bulundular. Cinayeti işleyenler 2011 yılında bir banka soygunundan sonra yakalanacaklarını anlayınca intihar eden Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’dan başkası değildi. Susturucu tabanca ile Yaşar’a beş el ateş eden ikili, görgü tanıklarının ifadelerine göre cinayeti saat 9.55’te işlemişlerdi.

Yaşar, kısa bir süre sonra memleketi Urfa’ya gelmek için hazırlıklar yapıyordu. Ancak memleketini görmesi mümkün olmadı. Hayatını kaybettiğinde 50 yaşında idi.

“Nürnberg’in en iyi dönercisi”nden mafya iddialarına

Müşterilerince çok sevilen Yaşar, cinayetten bir hafta önce yerel gazetede Nürnberg’in “en iyi dönercisi” diye tanıtılmıştı. Ne var ki cinayetin ardından bu sefer kendisi hakkında bir sürü asılsız ithamda bulunuldu. Yaşar’ın “mafya ve uyuşturucu” bağlantılarının olduğuna dair birçok iddia sıralandı.

Polis, görgü tanıklarının ifadesine rağmen pek çok olayda olduğu gibi İsmail Yaşar’ın da ırkçı bir saldırı kurbanı olduğunu düşünmedi. Sorgulama ve soruşturmalar daha çok mafya bağlantısı iddiası üzerinden yürütüldü. Hâlbuki Yaşar, NSU’nun terör örgütünün 2000-2006 yılları arasında gerçekleştirdiği seri cinayetlerin 6. kurbanıydı.

Yaşar’ının ölümünün ardından tüm borçlarını, küçük bir terzi dükkânına sahip olan eski eşi Belgin Ağırbaş üstlendi. Eski kocası hakkında çıkan suçlayıcı nitelikteki haberlerden dolayı çevresinden bir süre dışlanmış olan Ağırbaş, o dönemde psikolojik tedavi görmek zorunda kalmıştı. Bu süreçte kısa bir Türkiye’de kalsa da Almanya’ya geri dönerek maddi ve manevi tüm yıpranmışlığa rağmen pes etmedi ve işinin başına döndü.

@DiasporaHaber