AVRUPA

Hem kendileri hem kentleri için! Strazburglu Türk kadınları hazır

Fransa’daki Türk kadınları "Kendin için bir çiçek çiz/ Kentin için bir dilek tut!" etkinliği kapsamında toplanıp, yaşadıkları şehirden beklentilerini dile getirecekler.
27 Ekim 2018

Mimar Seher Kalender Çetinkaya’nın, Fransa’daki Türk kadınlarının kamusal alan tecrübesi ve yaşadıkları kentle olan ilişkilerini incelediği araştırması, farklı etkinliklerle devam ediyor. Kalender Çetinkaya, 30 Ekim salı günü Strazburg’da gerçekleştireceği bir programla Türk kadınlarını, yaşadıkları şehirden beklentilerini dile getirmeleri için bir araya gelmeye davet ediyor.

© DiasporaHaber

“Kendin için bir çiçek çiz/ Kentin için bir dilek tut!”

30 Ekim’de saat 10:00 ile 18:00 arası gerçekleşecek olan etkinlikte, Türk kadınları önce çiçeklerden bir tablo yapacak, sonrasında ise yaşadıkları kentten beklentilerini ifade edecekler. Etkinlik kapsamında beklentilerin mektup hâline getirilerek belediyeye gönderilmesi ve bu sayede yerel yöneticilerin de Türk kadınlarının istekleri ve ihtiyaçları noktasında duyarlı hâle getirilmesi amaçlanıyor.

“Kendin için bir çiçek çiz/ Kentin için bir dilek tut!” başlığıyla Türk kadınlarını kamusal alandaki varlıkları üzerine kafa yormaya davet eden araştırmacı Kalender Çetinkaya, bu sayede var olan problemlere dikkat çekmeyi ve çözüm önerileri üretmeyi amaçlıyor.

Kadınların aktif olarak katılacağı etkinlikte, Seher Kalender Çetinkaya “Fransa’da Türk Kadınları ve Şehir” isimli bir sunum gerçekleştirecek.

Sıcak bir ortamda kendilerini ve beklentilerini ifade etmek isteyen bütün Strazburglu Türk kadınları, 3 Rue Thomas Mann 67200’ de bulunan DİTİB Kadın Birliği’ne davetli.

DiasporaHaber