AVRUPA

BM’den Fransa’ya burka çağrısı: 180 gün süre tanındı

BM İnsan Hakları Komitesi, Fransa’daki burka yasağının insan haklarını ve din özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmederek yasağın gözden geçirilmesi için bu ülkeye 180 gün süre tanıdı.
24 Ekim 2018

Fransa‘daki burka ve peçeli çarşaf yasağına ilişkin değerlendirmede bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, burka ve peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasının insan haklarını ve din özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti.

18 kişiden oluşan Komite tarafından 2012 yılında para cezasına çarptırılan iki Fransız Müslüman kadının başvurusu değerlendirilerek Fransa tarafından öne sürülen ve yasağın toplumda birlikte yaşamı destekleme açısından gerekli olduğu yönündeki gerekçenin inandırıcı olmadığı ifade edildi.

180 gün süre verildi

BM İnsan Hakları Komitesi Başkanı Yuval Shany, yasağın kadınların eve hapsolmalarına yol açabileceği hususunda uyarıda bulunurken Komite tarafından Fransa’ya ilgili yasağın yeniden gözden geçirilmesi ve söz konusu iki kadına tazminat ödenmesi için 180 gün süre verildi.

Ne var ki BM İnsan Hakları Komitesi’nin aldığı kararlar, sadece tavsiye niteliği taşımakla birlikte kararın herhangi bir hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

Fransa’da 2011 yılından bu yana burka, peçeli çarşaf gibi yüzü tamamen örten giysiler yasaklanmış durumda. Bu konuda yasal düzenleme yapan ilk Avrupa ülkesi olan ülkede Fransa’da yasağa karşı çıkanların 150 euro gibi bir para cezası ödemeleri gerekiyor. Fransa’dan sonra benzer düzenlemeler Belçika, Avusturya, Danimarka, Bulgaristan ve İsviçre’nin bazı bölgelerinde de söz konusu olmuştu.

©DiasporaHaber