AVRUPA

Benzin ve dizel araçlarını getirenlere 2 bin 500 euro yardım

Fransa eski benzin ve dizel araçlarını getirenlere yönelik yaptığı yardım miktarında artışa gitti.
27 Ekim 2018

Fransa’da hükümet, 2019 yılından itibaren eski araçlarını getirenlere yapmış olduğu yardım miktarını artıracağını açıkladı. Bu kapsamda eski dizel ve benzin araçlarının piyasadan kaldırılması amaçlanıyor.

Eski araçlar piyasadan kalkıyor

Eski araçların teslim edilmesi durumunda yapılacak olan yardım kapsamında 1997’den önce trafiğe çıkan benzinli ve 2006’dan önceki dizel araçların azaltılması hedefleniyor. Bunun kapsamda da öncesinde düşük gelirli aileler için yapılan 2 bin euroluk yardımda 500 euro artışa gidildi. Ancak yardımdan istifade etmek isteyenler eski aracın yerine satın alacakları araçta Crit’air numarası 1 veya 2 olan arabaları tercih etmeleri gerekiyor.

Devlet hibrit araçları destekliyor

Hükümet bunun yanı sıra hem elektrikli hem de benzinli motora sahip ve kendi kendine şarj olan hibrit araçları da destekliyor.  Bu araçlar sürüş koşullarına göre sadece elektrik motorunun gücünden faydalanarak ya da benzin ve elektrik motorlarını beraber kullanarak hareket edebiliyor. Aracın sessiz ve konforlu olmasıyla birlikte çok düşük yakıt tüketerek çevreyi daha az kirletiyor.

Yapılan yardım kapsamında hibrit araç tercih edenler de 2019’dan itibaren 2 bin 500 euroluk yardımdan faydalanabilecek.

© DiasporaHaber