AVRUPA

Altmaier, Türkiye’ye geliyor

Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Türkiye seyahati için yola çıkıyor. CDU'lu (Hristiyan Demokrat Birliği) siyasetçiye iki günlük Türkiye programı kapsamında büyük bir ekonomi heyeti de eşlik edecek.
25 Ekim 2018

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, bugün Ankara’ya geliyor ve iki gün boyunca Ankara’da bulunacak.

Bu ziyaret, Eylül ayının başında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas‘ın Türkiye’ye ve Eylül ayının sonunda da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Almanya’yı ziyareti ile beraber kısa süre içerisinde gerçekleştirilen üçüncü üst düzey teması teşkil ediyor.

Öte yandan bu ziyaretin bir süredir gergin durumda olan ilişkilerin normalleşmesi bağlamında yeni bir adım olması bekleniyor

Bakanın programında neler var?

Altmaier’in iki günlük ziyareti oldukça yoğun geçecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra Ticaret, Enerji ve Sanayi Bakanları ile görüşmek isteyen Altmaier, özellikle enerji alanında iki ülke arasında daha sıkı bir işbirliği için girişimlerde bulunacak.

Alman Bakan’ın ayrıca Türkiye’de bir Alman hafif metal üreticisi ile sivil toplum örgütlerinin ve Alman siyasi vakıfların temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

İkili ilişkilerin ticari boyutu ne durumda?

Türkiye için Almanya, Almanya için de Türkiye oldukça önemli birer ticaret ortağı.

Federal İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; Türkiye, geçen yıl Almanya’ya yaklaşık 16 milyar euroluk, Almanya ise Türkiye’ye 2017’de 21 milyar 500 bin euroluk ihracat gerçekleştirmiş durumda.

© DiasporaHaber