AVRUPA

AİHM: İslam Peygamberine hakaret ifade özgürlüğü değil!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, verdiği kararla İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi.
25 Ekim 2018

Strazburg’da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 25 Ekim tarihinde verdiği kararla özellikle Avrupa’da İslam Peygamberine yönelik gerçekleştirilen hakaretlere emsal teşkil edecek bir karara imza attı.

Mahkeme, bir seminer esnasında Hz. Muhammed’e hakaret eden bir kadına verilen 480 euro cezanın yerinde olduğuna kanaat getirdi.

Davaya itiraz reddedildi

2009 yılında Viyana’da verdiği bir seminerde Hz. Peygamber’e “pedofili” ithamında bulunan kişi dava edilmiş ve 2011 yılında Viyana Eyalet Mahkemesi tarafından 480 euro para cezasına çarptırılmıştı. Söz konusu kişinin 2013 yılında bir üst mahkemeye yaptığı itiraz ve davanın yeniden görülmesine yönelik talep reddedilmişti. Bunun üzerine şahıs davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştı.

AİHM kararı emsal niteliğinde

AİHM bugün verdiği kararla, Avusturya mahkemelerinin verdiği kararın doğruluğuna kanaat getirdi.

Yapılan açıklamada, Avusturya mahkemelerinin şahıs hakkında yerinde ve doğru gerekçelerle hükmettiğinin altı çizilerek, “Kullanılan tartışmalı ifadeler objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit eder” ifadeleri kullanıldı.

© DiasporaHaber