AVRUPA

12 yılın ardından Halit Yozgat dosyası hâlâ aydınlatılmayı bekliyor

Bugün, Halit Yozgat’ın aşırı sağcı NSU terör örgütü tarafından öldürülüşünün on ikinci yıl dönümü. Ancak geçen bunca yıla rağmen Yozgat’ın davasında hâlâ büyük soru işaretleri mevcut.
6 Nisan 2018

Kassel doğumlu olan Halit Yozgat, on iki yıl önce bugün babasıyla birlikte işlettiği internet kafede başından vurularak öldürüldü.

NSU’nun bilinen dokuzuncu kurbanı olan Yozgat, öldürüldüğünde henüz 21 yaşındaydı. Cinayetten sonra Yozgat’ın ismi internet kafenin karşısındaki meydana verildi. Bugün, kendi adını taşıyan “Halit Meydanı”nda Halit Yozgat anısına bir de anıt bulunuyor.

Cinayette devlet eli şüphesi: Temme

Cinayetin on ikinci yılında hâlâ tüm detaylar tam olarak aydınlatılmış değil. Cinayet esnasında internet kafede bulunan yedi müşteriden altısı polise tanık olarak başvurmuştu. Daha sonraki incelemelerde o esnada bir kişinin daha olay yerinde olduğu bilgisine ulaşan polis, bu kişinin Hessen Eyaleti Anayasa Koruma Teşkilatı muhbirlerinden Andreas Temme olduğu bilgisine ulaştı.

Temme, cinayetle ilgili olarak ifadesinde hiçbir silah sesi duymadığını, hiçbir ceset görmediğini söyledi. Bu ifade, Temme ile ilgili derin şüpheler doğurdu. Şüpheler, Temme’nin suçlamaların hemen ertesinde Hessen Anayasa Koruma Teşkilatı’ndan şefi Iris Pilling ile otobanda bir dinlenme tesisinde görüştüğünün ortaya çıkmasıyla birlikte daha da arttı.

Ancak cinayetin on ikinci yılında Halit Yozgat davası hâlâ aydınlatılmayı bekliyor ve NSU davası sürecinde ortaya çıkan kurumsal ayrımcılığı bir kez daha göz önüne seriyor.

Anma programı bu yıl düzenlenmeyecek

Her yıl adını taşıyan Halit Meydanı’nda gerçekleşen Halit Yozgat’ı anma etkinlikleri, bu yıl Kassel Belediyesi’nin güvenlik gerekçelerine dayandırdığı sebeplerden ötürü düzenlenmeyecek.

Karar, Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu tarafından duyuruldu. Açıklamada Halit Yozgat başta olmak üzere tüm NSU kurbanları anılırken kararın yarattığı hayal kırıklığı vurgulandı.

“2011 yılından bu yana yapılageldiği gibi bu yıl da 6 Nisan’da, Halit kardeşimizin hatırasını yad etmek için, isminin verildiği meydanda Kassel Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek anma töreninde bir araya gelmeyi planlamıştık. Ancak, bu töreni sabote etmek için bazı grupların gösteri düzenleyeceğini ve bu durumun bir güvenlik riski doğuracağını gerekçe gösteren Kassel Belediyesi, söz konusu töreni iptal etmeyi tercih etmiştir. Bu karar, Başkonsolosluğumuzca ve görev bölgemizdeki Türk toplumunun geniş kesimlerince üzüntüyle karşılanmış ve hayal kırıklığına neden olmuştur.”

Kamuoyu karara tepkili

Karar, açıklandığı 3 Nisan gününde de tepkilere neden olmuştu. İlk tepki Almanya Türk Toplumu’ndan (AGD) gelmişti.

TGD Başkanı Atila Karabörklü, yazılı bir açıklama yayınlayarak NSU davasının bir türlü aydınlatılmamasına sebep olan ihmalkârlığın bir kez daha kendini gösterdiğini vurgulamıştı.

“Bir anma töreninin güvenlik sebebiyle iptal edilmesi, siyaset ve güvenlik birimlerinin durumu konusunda ne ifade ediyor? Siyasetçiler kurbanların ailelerine nasıl bir sinyal gönderiyor? ‘Biz sizi o dönemde koruyamadık, bu dönemde de koruyamıyoruz’ sinyali gönderiliyor.”

Öte yandan Halit Yozgat, Türkiye siyasetince de anıldı. Halit Yozgat’ın ölüm yıldönümünde sosyal medya vasıtasıyla bir mesaj yayınlayan Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya’ya NSU davasının beşinci yılında “davanın eksiksiz bir şekilde aydınlatılacağı” sözünü yerine getirmesi çağrısında bulundu.

“NSU yapılanmasına ilişkin birçok soru bugüne kadar cevapsız kaldı. Örgütün arka plandaki ilişkilerine ve destekçilerine dair bir tartışmanın eksikliği ile yaşananlar karşısındaki sessizlik, olayların gün yüzüne çıkmasını engelliyor. Gelecekte Almanya’da yeni utançların yaşanmaması için kurumsal ırkçılıkla ülke çapında etkin mücadele edilmesi gerekmektedir. Münih’te devam eden NSU davası, milyonlarca göçmenin yaşadığı Almanya için önemli bir sınavdır.”

© DiasporaHaber